TSR Vote Counting: Election Result 2018

840

All of the arrangements have been made by the Election Commission of India for the survey results. Back in Telangana, the Chief Election Officer said arrangements are made for the day that was counting and the rooms, where voting machines have been retained, are fastened using central paramilitary forces providing. Here are the answers to some of the questions associated with meeting election outcomes. 

Election result date: The election results 2018 will be announced on December 11. 

Election results time: The outcomes will be declared in the evening. 

TSR Vote Counting: Election Result 2018

Telangana Election Result

For Live Update: Click Here 

The state was supposed to hold assembly elections. Here is the candidate list: 

Bhadradri Kothagudem 

1. Bhadrachalam: Dr Thellam Venkat Rao
2. Pinapaka : Payam Venkateshwarlu
3. Ashwaraopet : Thati Venkateshwarlu
4. Yellendu : Koram Kanakaiah
5. Kothagudem : Jalagam Venkat Rao 

Khammam 

  1. Khammam :Puvvada Ajay Kumar
  2. Paleru : Tummala Nageshwar Rao
  3. Wyra : Banoth Madan Lal
  4. Madhira : Lingala Kamalraj
  5. Sathupalli : Pidamarthi Ravi 

Mahabubabad 

11. Mahabubabad: Banoth Shanker Naik
12. Dornakal : D S Redya Naik 

Warangal (Rural) 

13. Parkala: Challa Dharma Reddy
14. Narsampet : Peddi Sudershan Reddy
15. Wardhannapet : Aroori Ramesh 

Warangal (Urban) 

  1. WarangalWest :Dasyam Vinay Bhasker 

Jayashankar Bhupalapalli 

17. Bhupalapalli: S Madhusudhana Chary
18. Mulugu : Ajmira Chandulal 

Jangoan 

19. Jangaon: Muthireddy Yadagiri Reddy
20. Station Ghanpur : Dr Thatikonda Rajaiah
21. Palakurthi : Errabelly Dayakar Rao 

Nalgonda 

22. Nalgonda :Kancharla Bhupal Reddy
23. Miryalaguda : N Bhasker Rao
24. Nagarjuna Sagar : Nomula Narsimaiah
25. Devrakonda : Ramavath Ravindra Kumar
26. Munugodu : Kusukuntla Prabhaker Reddy
27. Nakrekal : Vemula Veeresham 

Suryapet 

28. Suryapet: Gunthakandla Jagadeesh Reddy
29. Tungaturthi : Gyadari Kishore Kumar 

Yadadri Bhuvanagiri 

30. Aleru: Smt Gongidi Sunitha
31. Bhuvanagiri : Pylla Sekhar Reddy 

Nizamabad 

32. NizamabadUrban :Ganesh Bigala
33. Nizamabad Rural : Bajireddy Goverdhan
34. Armoor : Ashannagari Jeevan Reddy
35. Balkonda : Vemula Prashanth Reddy
36. Bodhan : Shakeel Ahmed 

Kamareddy 

37. Banswada: Pocharam Srinivas Reddy
38. Kamareddy : Gampa Govardhan
39. Jukkal : Hanumanthu Shinde
40. Yellareddy : Enugu Ravinder Reddy 

Adilabad 

41. Adilabad :Jogu Ramanna
42. Boath : Rathod Babu Rao
43. Khanapur : Smt Rekha Naik 

Asifabad 

44. Asifabad: Smt Kova Laxmi
45. Sirpur Kagaz Nagar : Koneru Konappa 

Nirmal 

46. Nirmal :Allola Indra Karan Reddy
47. Mudhole : G Vittal Reddy 

Mancheryal 

48. Mancheryal: Nadipelli Diwakar Rao
49. Bellampally : Durgam Chinnaiah
50. Chennur : Balka Suman 

Karimnagar 

51. Karimnagar :Gangula Kamalakar
52. Huzurabad : Eetala Rajender
53. Manakondur : Rasamai Balakishan 

Siricilla 

54. Siricilla: K T Rama Rao
55. Vemulawada : Chennamaneni Ramesh 

Jagityal 

56. Jagityal: Dr M Sanjay Kumar
57. Korutla : Kalavakuntla Vidyasagar Rao
58. Dharmapuri : Koppula Eeshwar 

Peddapally 

59. Peddapally: Dasari Manohar Reddy
60. Manthani : Putta Madhukar
61. Ramagundam : Somarapu Sathyanarayana 

Siddipet 

62. Siddipet: Tanneru Harish Rao
63. Dubbaka : Solipeta Ramalinga Reddy
64. Gajwel : Kalvakuntla Chandrasekhar Rao
65. Husnabad : Vodithela Satish Kumar 

Medak 

66. Medak :Smt M Padma Devender Reddy
67. Narsapur : Chilumula Madan Reddy 

Sangareddy 

68. Sangareddy: Chintha Prabhakar
69. Narayankhed : M Bhupal Reddy
70. Andhole : Chanti Kranthi Kiran
71. Patancheruvu : Gudem Mahipal Reddy 

Mahaboobngar 

72. Mahaboobngar: V Srinivas Goud
73. Jadcherla : Dr Chernakola Laxma Reddy
74. Devarakadra : Ale Venkateshwar Reddy
75. Narayanpet : S Rajender Reddy
76. Makthal : Chittem Ram Mohan Reddy 

Nagarkurnool 

77. Nagarkurnool: Marri Janardhan Reddy
78. Kollapur : Jupally Krishna Rao
79. Achampet : Guvvala Bal Raj
80. Kalwakurthy : G Jaipal Yadav 

Wanaparthy 

81. Wanaparthy: Singi Reddy Niranjan Reddy 

Gadwal 

82. Gadwal: Bandla Krishna Mohan Reddy
83. Alampur : Vallur Mallepogu Abraham 

Vikarabad 

84. Parigi :Koppula Mahesh Reddy
85. Thandur : Patnam Mahender Reddy
86. Kodangal : Patnam Narender Reddy 

Rangareddy 

87. Shadnagar: Y Anjaiah Yadav
88. Rajendra Nagar : T Prakash Goud
89. Maheshwaram : Teegala Krishna Reddy
90. Ibrahimpatnam : Manchireddy Kishan Reddy
91. Serilingam Pally : Arekapudi Gandhi
92. L B Nagar : Muddagoni Rammohan Goud
93. Chevella : Kale Yadaiah 

Malkajgiri-Medchal 

94. Quthbullapur: K P Vivekananda
95. Kukatpally : Madavaram Krishna Rao
96. Uppal : Bethi Subhash Reddy 

Hyderabad 

97. Secunderabad: T Padma Rao Goud
98. Sanath Nagar : Talasani Srinivas Yadav
99. Cantonment : G Sayanna
100. Jubilee Hills : Maganti Gopinath
101. Yakathpura : Sama Sundar Reddy
102. Chandrayana Gutta : M Seetharam Reddy
103. Karwan : T Jeevan Singh
104. Bahdurpura : Inayath Ali Baqri
105. Nampally : Munukuntla Anand Goud